Zajímavosti v okolí penzionu

Kostel sv. Františka z Pauly – kulturní památka (500m)

Hrobka Johanna Schowanka – u místního hřbitova – hrobka zakladatele firmy na výrobu dřevěných perel a hraček – bývalé Tofy, t.č. firmy Detoa, kde se dnes nachází také muzeum výroby hraček a pianové mechaniky (500m)

Osada Mariánská hora – část obce Albrechtice v J.h., pěkná procházka po značené trase vedoucí kolem penzionu, po cestě kaplička Panny Marie z 16.století, z osady vedou jedinečné kamenné schody lesem do Desné (1km)

Mariánskohorské boudy – pastevecká enkláva krkonošského typu na Mariánskohorském hřebeni, založena byla v roce 1705, rozcestí turistických tras – na Josefův Důl, Jizerku, Protrženou přehradu (3,5km)

Protržená přehrada – přehrada na řece Bílé Desné, v nadmořské výšce 806 m.n. byla postavena v letech 1912 až 1915. Dne 18.9.1916 došlo k protržení přehrady. Povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. 24.5.1996 byla prohlášena za kulturní památku. (7km)

vez

Rozhledna Tanvaldský Špičák – na kopci Tanvaldský Špičák (831 m.n.m.) byla postavená roku 1909. Věž je vysoká 18m, je odsud nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Černou Studnici, Ještědský hřeben a města rozkládající se v údolí pod vrcholkem. Hezký výhled směrem k Josefovu Dolu a centrální části Jizerských hor vám poskytne také skalní vyhlídka na východním okraji vrcholu Špičáku. Na vrchol se můžete dostat po značené turistické cestě (cca 1,5km od penzionu) nebo v létě sedačkovou lanovkou z nedalekého Jiřetína p.B. ( v provozu o víkendech). (1,5km)

Naučná stezka Jedlový důl – velmi krásná trasa podél vodopádů potoka Jedlová. Stezka vede po modré značce, začíná nedaleko nádraží ČD Josefův důl a končí tzv. mořskou cestou za vodopády Jedlové. V létě se dá v tůňkách nad vodopádem koupat. (6km)

Přehrada Josefův Důl – nejmladší přehrada Jizerských hor. Byla postavena na řece Kamenici v letech 1976 – 82. Jejím hlavním účelem je akumulace vody pro vodárenské účely pro oblast Liberecka. Zatopená plocha přehrady je 138 ha. Přehradu tvoří dvě sypané hráze o výšce 43 m a délce kolem 720 m. Z hráze je nádherný výhled na Albrechtice. (13km)

Přehrada Černá Nisa – je položená v lesnatém údolí říčky Černá Nisa nedaleko od Bedřichova. Je nejvýše položenou přehradou v Čechách, rozloha činí kolem 42 hektarů. Hráz přehradní nádrže je zděná, vysoká 15 m a její délka je asi 340 m. Voda v přehradě je tmavá, do hněda zbarvená příměsemi rašeliny. K přehradě a okolo přehrady vedou turistické a cyklistické trasy, není dostupná autem. V létě je zde krásné přírodní koupání, v zimě upravované běžecké stopy. (15km)

 

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda – na Příšovickém hřebeni je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušenou zástavbu horských chalup až k přehradě Souš a horu Jizera v pozadí.(15km)

bezky

Malebná osada Jizerka – kouzelné místo s atmosférou starých časů, rozprostírá se na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (safírů, rubínů, chalcedonů, topasů, atd.). Kolem potoků jsou rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida…). Dnes je většina domů využívána k rekreačním účelům. Dominantou Jizerky je jedna z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec ( 1005 m ). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery. Doporučujeme hospůdku se zvonečky zvanou Pešákovna. (12km)

Hora Jizera – druhý nejvyšší vrchol českých Jizerských hor s výškou 1122 m.n.m. , na jejím vrcholu se nachází mohutný žulový skalní útvar nabízející překrásný výhled do všech stran. Na nižším vrcholu hory roste kleč. Vrcholové partie byly vyhlášeny státní přírodní rezervací nazvanou Prales Jizera a byl zde mírně omezen turistický ruch pouze na jednu přístupovou trasu. (10km)

Hora Smrk – nejvyšší hora české části Jizerských hor s výškou 1124 m n.m. (polská Wysoka Kopa měří o 3 metry více). Na vrcholu byla na podzim roku 2003 postavena nová rozhledna, nabízející za krásného počasí výhled do tří zemí Česka, Německa a Polska. Blízko vrcholu se nalézá menší rašeliniště s výskytem několika vzácných druhů rostlin. Na jeho mírných svazích pramení řeka Jizera. Od roku 1997 je na Smrku otevřen pohraniční přechod pro pěší a cykloturisty do sousedního Polska. Z jihu vede na Smrk stezka s všeříkajícím jménem Nebeský žebřík. Ze Smrku vedou na jih a sever cesty podél státní hranice. Severní (modrá značka) vede až do Nového Města pod Smrkem.

ZOO Liberec – navštivte nejstarší zoologickou zahradu v České republice známou chovem bílých tygrů a obdivujte slony, žirafy, tučňáky, surikaty a další zvířátka. (25km)

Botanická zahrada Liberec – nejstarší v ČR, stará se o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice, ročně ji navštěvuje kolem 100 000 lidí. (25km)

Ještěd – vyjeďte lanovkou na nejvyšší horu Lužických hor (1012m) a obdivujte nejen tento architektonický skvost, ale také panoramatický výhled na okolní hory. (25km)

 

WIFI internet

TV

15 lůžek

5x parkování

bazén

lyž. vlek 500m

sprcha

restaurace 150m